Home Oferta Analizy systemowe i rynkowe Budowa modeli matematycznych układów regulacji i algorytmów sterowania

Oferta

Aktualne informacje o naszych produktach oraz nowościach w naszej ofercie
SDC16428

Budowa modeli matematycznych układów regulacji i algorytmów sterowania

Zespół Analiz Systemowych posiada bogate doświadczenie w zakresie opracowywania modeli matematycznych elementów systemu elektroenergetycznego i ich układów regulacji. Modele znajdują zastosowanie w pracach analitycznych i badawczych prowadzonych przez zespół lub są produktem dostarczanym Klientowi na jego potrzeby.  

Przykładowe realizacje obejmują:

  • Modele układów wzbudzenia i regulacji napięcia maszyn synchronicznych zgodnie ze standardem IEEE 421.5, na potrzeby weryfikacji spełnienia odpowiednich zapisów instrukcji ruchu i kodeksów sieciowych lub na potrzeby doboru parametrów tych układów.
  • Modele siłowni wiatrowych i elektrowni PV zgodnie z właściwymi standardami i wytycznymi CIGRE, WECC, NERC i IEEE, na potrzeby weryfikacji spełnienia odpowiednich zapisów instrukcji ruchu i kodeksów sieciowych lub na potrzeby analizy szczegółowych zagadnień w pracy tych urządzeń i/lub ich wpływu na system elektroenergetyczny.
  • Modele urządzeń energoelektronicznych, w tym magazynów energii i układów przesyłowych prądu stałego (HVDC), na potrzeby analizy pracy tych urządzeń i/lub ich wpływu na system elektroenergetyczny.
  • Modele i algorytmy działania zabezpieczeń i dodatkowych układów regulacji, w tym m.in. zabezpieczeń siłowni wiatrowych, układów SCO, układów przeciwkołysaniowych, układów realizujących syntetyczną inercję, układów regulacji częstotliwości i innych.
  • Modele dla cyfrowego symulatora czasu rzeczywistego obejmujące otoczenie prototypowanego lub testowanego układu regulacji, jak np. układu rozruchu częstotliwościowego, układu wzbudzenia generatora synchronicznego czy układów WAMS.
  • Modele fizyczne urządzeń elektroenergetycznych z elektrycznymi elementami wykonawczymi do badań laboratoryjnych w technologii hardware in-the-loop (np. model fizyczny siłowni wiatrowej z maszyną dwustronnie zasilaną o mocy 55 kW). Modele realizowane na platformie czasu rzeczywistego Simulink Real-Time lub Novacor (RTDS).

 

Niezależnie od rodzaju model podlega parametryzacji i walidacji w oparciu o dostępne dane pomiarowe i/lub standardy określające pożądany rodzaj odpowiedzi modelu.

Wykorzystywane oprogramowanie symulacyjne to m.in. MATLAB/Simulink, PSS®E, PowerFactory, DSA Tools, PSLF, PSCAD/EMTDC i RSCAD (RTDS).

 

Szczegółowe informacje

Andrzej Kąkol

(+48 58) 349-81-32

a.kakol@ien.gda.pl

obraz_2022-06-03_143159070obraz_2022-06-03_143402239
Soda Tworzenie stron www - agencjasoda.pl